Proces Vysvětlení
Niklování Slouží jak k dekoraci, tak i jako antikorozní ochrana. Díky tvrdé vrstvě nachází uplatnění jak při výrobě elektrozařízení tak i v telekomunikacích. Speciálně u šroubů nedochází k otěru povrchové vrstvy. Poniklované díly ze železa se nedoporučuje používat ve venkovních podmínkách.
Veralizace Speciální tvrdé niklování. Veralizace je technologie elektrochemického vytvoření vrstvy niklu s jejím extrémně dobrým uchycením v základním materiálu. Vrstvy Veralitu se velmi dobře osvědčily jak v oblasti antikorozní ochrany silně namáhaných konstrukčních součástí, tak i při obnově částečně chybně obrobených resp. opotřebených strojních součástí.
Chromování Chrom má dekorativní vlastnosti, zvyšuje odolnost, poniklovaného materiálu proti barevnému náběhu a zlepšuje ochranu proti korozi.
Lesklé chromování: vysoký lesk.
Matné chromování: matný lesk (hedvábný lesk).
Leštěné chromování: broušení, kartáčování a leštění povrchu před galvanizováním (ruční práce).
Lesklé chromování jako potah.
Bubnové chromování není možné.
Pomosazování Mosazné povrchové vrstvy se používají hlavně pro dekorativní účely. Kromě toho se provádí pomosazování ocelových součástí, aby se zvýšila přilnavost pryže na oceli.
Pomědění Pokud je to nutné, používá se jako mezivrstva před niklováním, chromováním a postříbřením. Slouží jako krycí vrstva pro dekorativní účely.
Postříbření Postříbření se používá pro dekorativní a technické účely.
Pocínování Pocínování se používá zejména pro dosažení resp. zlepšení schopnosti materiálu být pájen (měkká pájka). Zároveň slouží jako ochrana proti korozi. Dodatečné tepelné zpracování není možné.
Eloxování Anodickou oxidací se u hliníku vytvoří ochranná vrstva, která působí jako ochrana proti korozi a zabraňuje vzniku skvrn. Pro dekorativní účely je možno dosáhnout prakticky všech barevných odstínů.
Ruspert Vysoce kvalitní lamelovitá zinko-hliníková vrstva, kterou je možno vyrobit v nejrůznějších barevných odstínech. Podle tloušťky vrstvy 500 h nebo 1000 h mlhové zkoušky (DIN 50021).
Žárové niklování Ponoření do zinkové lázně, jejíž teplota činí cca 440ºC-470ºC. Tloušťka vrstvy je min. 40µm. Povrch je matný a drsný, po relativně krátké době možný výskyt skvrn. Velmi dobrá ochrana proti korozi. Pouze do 250ºC možno použít pro závitové součásti od M8. Průchodnost závitu je zajištěna vhodnými opatřeními (třískovým předzpracováním nebo dodatečným opracováním).
Fosfátování (bonderizováním, antoxováním, parkerizací, atramentováním) Pouze mírná ochrana proti korozi. Dobře přilnavý povrch pro barvy. Vzhled šedý až šedočerný. Díky následnému naolejování lepší ochrana proti korozi.
Brynýrování (černění) Chemický proces. Teplota lázně cca 140ºC s následným ponořením do oleje. Pro dekorativní účely, pouze mírná ochrana proti korozi.
Barvení Podle barevných vzorníků
Černění (nerezové) Chemický proces. Černěním může dojít k ovlivnění odolnosti proti korozi A1 – A5. Pro dekorativní účely, pouze mírná ochrana proti korozi.
Dodatečné tepelné zpracování Všechny ocelové součásti s vysokou pevností v tahu (od 1000N/mm²) mohou absorbováním vodíku během moření či galvanizace zkřehnout (zkřehnutí způsobené vodíkem). Čím menší je průřez materiálu, tím vyšší je nebezpečí zkřehnutí.
Dodatečným tepelným zpracováním (pod hranicí teploty popouštění) je možno vodík částečně odstranit. Za současného stavu technologií však tento postup nedává 100% záruku. Dodatečné tepelné zpracování musí proběhnout bezprostředně po galvanizaci.
Neelektrolyticky nanášené povlaky Tenký povlak je vytvářen ponořením za studena do emulze a následným odstředěním předmětu. Tím se zcela vylučuje riziko „vodíkové křehkosti“. Po provedení pasivace celé ochranné vrstvy poskytuje film vysoce kvalitní ochranu předmětu proti korozi. Tyto povlaky jsou definovány normami EN ČSN ISO 10683 Spojovací součásti – Neelektrolyticky nanášené povlaky ze zinkových mikrolamel a EN ČSN 13858 Ochrana kovů proti korozi – Neelektrolyticky nanášené mikrolamelové povlaky zinku na součástech ze železa nebo z oceli.
Mechanické pozinkování Chemicko-mechanický proces nanášení vrstev. Odmaštěné díly jsou společně se speciální směsí ze skleněných kuliček a zinkového prášku vloženy do pokovovacího bubnu. Skleněné kuličky působí jako nosič zrn zinkového prášku a nanášejí je na povrch součástí, na kterých tato zrna díky svařování za studena ulpí.
Polyseal Po běžném ponoření je nejprve nanesena vrstva zinko-fosfátu. Pak následuje ochranná organická vrstva, která je vytvrzena při cca 200ºC. Následně je ještě nanesen antikorozní olej. Ochranná vrstva může být v různých barvách (tloušťka vrstvy cca 12µm).
Impregnace Především u poniklovaných dílů je možno dodatečným zpracováním v dewatering fluid s přísadou vosku uzavřít mikropóry materiálu. Výrazným způsobem zlepšuje ochranu proti korozi. Voskový film je suchý a neviditelný.

Rozsáhlou nabídku povrchových úprav jsme schopni zajistit díky kvalitní kooperaci s našimi osvědčenými smluvními partnery.

Různá odolnost povrchových úprav v solné mlze uvedená v hodinách a v závislosti na tloušťce povlaku.